Muzeum na kółkach

Kategoria
Edukacja i multimedia
Organizator
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

"Muzeum na kółkach” to podróżująca w przeszklonym pawilonie wystawa edukacyjna, która odwiedzając miejscowości do 50 000 mieszkańców przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej. Wystawa gości również na wybranych festiwalach kulturalnych i młodzieżowych.
Wystawa „Muzeum na kółkach” poprzez nowoczesną formę ekspozycji pozwala „doświadczyć historii”: trójwymiarowa makieta sztetla przybliża miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka, fragmenty wypowiedzi młodych polskich Żydów pozwalają odpowiedzieć na pytania: „kto jest Żydem?” oraz „co to znaczy być Żydem dzisiaj?”, kalendarium porządkuje najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów, a dzięki cytatom z przedwojennych pamiętników odwiedzający dowiadują się więcej o trzech językach polskich Żydów - polskim, jidysz i hebrajskim. Dla najmłodszych odbiorców został przygotowany stół warsztatowy, przy którym dzieci mogą m.in. dotknąć prawdziwych judaików, a także napisać swoje imię po hebrajsku. Dzięki stałej obecności edukatorów podróżujących z „Muzeum na kółkach” odwiedzający otrzymują informacje o kulturze żydowskiej oraz odpowiedzi na pytania o polsko-żydowskie relacje.
Serce wystawy stanowi interaktywna mapa, specjalnie przygotowana dla każdej odwiedzanej przez „Muzeum na kółkach” miejscowości. Mapa zawiera kilkanaście punktów związanych z żydowską historią z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc martyrologii i powojennego upamiętnienia. Dzięki mapie młodsi mieszkańcy lepiej poznają historię swojego miasta, a starsi dzielą się wspomnieniami o dawnych żydowskich sąsiadach. Odkrywaniu historii własnej miejscowości służą również spacery, gry miejskie oraz wycieczki rowerowe śladami lokalnego dziedzictwa żydowskiego.
W 2016 roku wystawa została zaprezentowana w 22 miejscowościach. „Muzeum na kółkach” zorganizowało również przyjazd do Muzeum POLIN uczniów ze szkół z 8 najmniejszych odwiedzanych przez wystawę miejscowości. W lipcu wystawa była częścią warszawskich Światowych Dni Młodzieży, a dzięki przetłumaczeniu jej treści na język angielski, stała się w pełni dostępna dla gości z całego świata.

Opis powstał na podstawie materiałów organizatorów.

Muzeum na kółkach Muzeum na kółkach Muzeum na kółkach