Muzeum. Udostępnij!

Kategoria
Edukacja i multimedia
Organizator
Muzeum Emigracji w Gdyni

Dwuletni projekt „Muzeum. Udostępnij!” skierowany był do kadry oraz podopiecznych i ich rodzin z pięciu gdyńskich świetlic socjoterapeutycznych. Jego celem był rozwój kompetencji medialnych i informacyjnych oraz umiejętności społecznych dzieci i młodzieży, a także integracja społeczności lokalnej.
Uczestnicy projektu „Muzeum. Udostępnij!" przez kilka miesięcy odkrywali wystawę Muzeum Emigracji eksplorując tematy, które interesowały ich najbardziej. Stworzyli własne ścieżki zwiedzania, po których samodzielnie oprowadzili swoich rodziców, nauczycieli i przyjaciół.
Dzięki projektowi młodzi uczestnicy nie tylko zdobyli wiedzę historyczną, ale i wzmocnili pewność siebie, nauczyli się wyszukiwać i selekcjonować informacje oraz poznali techniki prezentacji, także wykorzystujące nowe technologie. Muzeum zaś dotarło do zróżnicowanej grupy nowych odbiorców.
W ramach realizacji projektu w okresie od marca 2015 do listopada 2016 zorganizowano m.in. takie działania jak: wizyty studyjne, szkolenia dla kadry świetlic, warsztaty medialne i historyczne dla dzieci i młodzieży, wydarzenia rodzinne czy seminarium dla instytucji kultury z udziałem polskich i szwedzkich ekspertów.
Projekt „Muzeum. Udostępnij!” otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja medialna i informacyjna". Realizowany był w partnerstwie z Marinmuseum w Karlskronie, Stena Line i trzema gdyńskimi organizacjami pozarządowymi: Stowarzyszeniem Społecznej Edukacji NON STOP, Stowarzyszeniem „Perspektywa” i Fundacją Zmian Społecznych „Kreatywni”.

Opis powstał na podstawie materiałów organizatorów.

Muzeum. Udostępnij! Muzeum. Udostępnij! Muzeum. Udostępnij!