„Poznań w 56 sekund” – konkurs filmowy z okazji 60. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca’56

Kategoria
Edukacja i multimedia
Organizator
„Głos Wielkopolski”, Polska Press Grupa

W marcu 2016 roku „Głos Wielkopolski” zainicjował akcję „Poznań w 56 sekund” - konkurs filmowy, który miał upamiętnić przypadającą w ubiegłym roku 60. rocznicę wydarzeń Poznańskiego Czerwca ‘56, pierwszego antykomunistycznego zrywu w powojennej Polsce.
Zasady były proste: 56 sekund na film, pokazanie wartości, jakie przyświecały bohaterom tamtych czasów i tego, czym był Czerwiec’56.
Konkurs, skierowany zarówno do amatorów jak i profesjonalistów, nie narzucał technik filmowych, przeznaczony był dla każdego – dziecka czy dorosłego. Konkursowe filmy mogły być realizowane w oparciu o dowolne narzędzia i techniki, kręcone nawet telefonem komórkowym.
Patronat honorowy nad konkursem sprawował Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
Na konkurs nadesłano ponad 100 filmów - wszystkie są cały czas dostępne w serwisach internetowych: poznan56.pl, gloswielkopolski.pl i na kanale youtube. Filmy pełnić będą swoją rolę także w kolejnych latach dając początek, na co mają nadzieję organizatorzy, szczeremu zainteresowaniu historią.
Jury konkursu postanowiło wyróżnić osiem filmów, z których trzy otrzymały nagrody. Za swoje filmy miejsce pierwsze zdobył Michał Krygier, miejsce drugie Bartosz Stań, miejsce trzecie Mateusz Skitek i Kuba Januszewski.
Wielka Gala Finałowa wieńcząca konkurs zorganizowana została w „oscarowym” stylu i odbyła się 27 czerwca 2016 roku w poznańskim Multikinie.

Opis powstał na podstawie materiałów organizatorów.

„Poznań w 56 sekund” – konkurs filmowy z okazji 60. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca’56 „Poznań w 56 sekund” – konkurs filmowy z okazji 60. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca’56 „Poznań w 56 sekund” – konkurs filmowy z okazji 60. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca’56