„Maria. Mater Misericordiae”

Kategoria
Wystawa
Organizator
Muzeum Narodowe w Krakowie

Na wystawie organizowanej w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 i w związku z Rokiem Miłosierdzia obchodzonym w tym czasie w Kościele Katolickim, można było zobaczyć blisko 100 dzieł, głównie ze zbiorów włoskich, których tematem była Maria Matka Miłosierdzia. Pokazane zostały dzieła wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich XIV-XVIII wieku, takich jak Donatello, Mantegna czy Vasari.
Dzieła te ukazywały tematy ikonograficzne, stosowane do ukazania idei opieki Matki Boskiej Miłosiernej nad wiernymi (Maryja w płaszczu opiekuńczym, Maryja ukazująca swoją pierś), a także inne popularne przedstawienia, które w średniowieczu i w epoce nowożytnej odczytywano często jako wyobrażenie idei miłosierdzia Maryi (Pieta, Matka Boska karmiąca Dzieciątko).
W katalogu wystawy znajdują się m.in. eseje wybitnych biblistów, teologów i historyków sztuki prezentujące kształtowanie idei Matki Boskiej Miłosiernej w teologii, praktykach kulturowych Kościoła, muzyce sakralnej i ikonografii. Dzięki temu powstało obszerne kompendium, pozwalające zapoznać się dogłębnie z ikonografią Matris Misericordiae. Podstawowe ustalenia ikonograficzne z katalogu są zaprezentowane w przewodniku dla zwiedzających wystawę, a także - w bardzo skróconej formie - w napisach towarzyszących tej ekspozycji.
Wystawę zorganizowało Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży.

Opis powstał na podstawie materiałów organizatorów.

„Maria. Mater Misericordiae” „Maria. Mater Misericordiae” „Maria. Mater Misericordiae”