Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach

Kategoria
Wystawa
Organizator
Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa "Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach" to wystawa nie tylko o szkle i metalu, ale o synonimie nowoczesnej architektury. To próba niekonwencjonalnego spojrzenia na architekturę Gdyni.
Na wystawie prezentowanych było ponad 150 obiektów: detali architektonicznych, elementów wyposażenia, okładzin podłogowych i ściennych, stolarki okiennej i drzwiowej. Większość z nich pochodziła ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i Mini Muzeum. Zanim jednak trafiły do każdej z kolekcji, miały swoją, często bardzo burzliwą, historię. Ocalone z kontenera z gruzem, zachowane podczas prac remontowych, czy przyniesione przez pasjonatów, przetrwały i są ciekawym świadectwem swoich czasów.
Wędrówka po wystawie to zarazem spacer po międzywojennej i tuż powojennej Gdyni. Każdy obiekt został dokładnie zlokalizowany w przestrzeni miasta, podkreślając walor jego autentyczności. Wystawa dawała możliwość obejrzenia detali z bliska, zwrócenia uwagi na właściwości materiałów, z których są wykonane: chłód szkła, połysk metali, chropowatość tynków, gładkość matowych gorsecików.
Prezentując te nietypowe eksponaty, Muzeum pokazało, że są one godne nie tylko uwagi, ale i szczególnej dbałości i ochrony. Organizator chciał ten sposób poszerzyć wiedzę o gdyńskiej architekturze, pogłębić świadomość mieszkańców i zachęcić, by mieli odwagę patrzeć uważniej i dociekliwiej na miejską przestrzeń.
W 2017 roku wystawa eksponowana jest w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie.

Opis powstał na podstawie materiałów organizatorów.

Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach