Wystawa stała „Wrocław 1945-2016”

Kategoria
Wystawa
Organizator
Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"

Od września 2016 roku w budynku legendarnej wrocławskiej zajezdni autobusowej można zwiedzić interaktywną ekspozycję „Wrocław 1945-2016”, która uświadamia zawiłość historii powojennego Wrocławia. Ekspozycja opowiada niesamowitą historię wznoszenia miasta z gruzów i o tysiącach nowych mieszkańców przybyłych z Kresów i innych części Polski. Złożone i fascynujące losy tego miasta doczekały się odpowiedniego uhonorowania. Wystawa „Wrocław 1945-2016” składa się ośmiu części ułożonych chronologicznie.
Zwiedzanie wystawy zaprezentowanej w odrestaurowanej zajezdni nieprzypadkowo rozpoczyna się od wizyty w miasteczku na wschodzie II RP. To właśnie stąd przybyli nowi wrocławianie, którzy w wyniku powojennych ustaleń zostali zmuszeni do osiedlenia się w obcym i dalekim dla nich mieście. To oni tworzyli społeczną, kulturową i naukową tkankę miasta. Kolejne przestrzenie ekspozycji prowadzą przez lata odbudowy miasta, nie tylko w postaci odgruzowywania ulic i placów, ale i nadawania mu nowej, polskiej tożsamości.
Wystawa niczym wehikuł czasu przenosi nas w przeszłość i pozwala zmierzyć się z realiami PRL-u: więzienną celą, pustymi sklepami czy standardem mieszkania z lat 70-tych. Odkrywa także przed zwiedzającymi fascynujące losy rozwoju kultury i nauki, którego areną był Wrocław. Można zajrzeć do szuflady Tadeusza Różewicza, poznać kulisy warsztatu jednego z największych reformatorów teatru Jerzego Grotowskiego czy sprawdzić jak działał legendarny komputer Odra.
O czasach PRL-u opowiadają też części „Za żelazną kurtyną” oraz „Miasto nad Odrą 1945-1980”. Odwiedzający mogą zapoznać się w nich m.in. z historią pojednania polsko-niemieckiego i listu biskupów polskich, działalnością Radia Wolna Europa i epidemią czarnej ospy we Wrocławiu.

Opis powstał na podstawie materiałów organizatorów.

Wystawa stała „Wrocław 1945-2016” Wystawa stała „Wrocław 1945-2016” Wystawa stała „Wrocław 1945-2016”