40. rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76

Kategoria
Wydarzenie
Organizator
Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski, Stowarzyszenie Radomski Czerwiec '76, NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska

Obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwca’76 obfitowały w różnorodne imprezy upamiętniające uczestników robotniczego protestu. Pokazywały też rolę Radomia w polskich dążeniach do wolności i demokracji. Przebiegały pod hasłem „Zaczęło się w Radomiu”. Radomski Protest Robotniczy był bowiem jednym z najważniejszych przystanków na drodze Polaków do wolności w XX wieku. Występując przeciwko komunistycznej władzy 25 czerwca 1976 roku, radomscy robotnicy uruchomili potężny mechanizm społecznego oporu. W tym samym roku dał on początek zorganizowanej demokratycznej opozycji w postaci Komitetu Obrony Robotników, a następnie Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W kolejnych latach pokłosiem Radomskiego Czerwca był zwycięski ruch Solidarności.
Główna rocznicowa uroczystość odbyła się 25 czerwca, ale obchody rocznicy trwały miesiąc. Ich program nawiązywał do wydarzeń sprzed 40 lat. Odbył się m.in. konkurs filmów dokumentalnych i dokumentów fabularyzowanych mówiących o tolerancji, solidarności, poszanowaniu praw i wolności człowieka. W Muzeum im. Jacka Malczewskiego przygotowana została wystawa o czasach PRL-u w Radomiu. We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa "Miasta buntu w imperium sowieckim", w której wzięli udział polscy historycy oraz goście z zagranicy. Otwarta została również ścieżka dydaktyczna "Śladami radomskiego Czerwca’76". W mieście pojawiły się tablice upamiętniające miejsca związane z protestem radomskich robotników. W ramach obchodów odsłonięty został także symboliczny mural. Powstał on na dwóch ścianach wieżowca, w pobliżu dawnej siedziby Komitetu Wojewódzkiego PZPR, gdzie rozgrywały się najistotniejsze wydarzenia robotniczego buntu.
W programie obchodów nie zabrakło także imprez o charakterze rozrywkowym. Odbył się m.in. piknik historyczny poświęcony historii radomskich buntów, którego częścią były inscenizacje i przejażdżki pojazdami z okresu PRL-u oraz koncerty: Małgorzaty Ostrowskiej, zespołu Róże Europy, Tomka Lipińskiego oraz Raya Wilsona, prezentującego wybrane kompozycje zespołu Genesis. Wystąpił też Jan Pietrzak oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Największą imprezą było natomiast widowisko zatytułowane „Radomski Czerwiec Wolności”.

Opis powstał na podstawie materiałów organizatorów.

40. rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76 40. rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76